Kde koupit zelené pivo?

Zelené pivo možná není to první, co vás napadne, když se řekne české pivo, ale je to jedinečný a osvěžující kousek klasiky. Zelené pivo se svou zářivě zelenou barvou musí ochutnat každý, kdo navštíví Českou republiku. V tomto dokonalém průvodci prozkoumáme historii, proces vaření a kulturní význam tohoto nekonvenčního piva. 

Co je zelené pivo?

Zelené pivo, známé také jako Světlý Ležák Špenátový (Špenátový ležák), je zelené pivo vyrobené přidáním špenátu do procesu vaření. Vznikne tak jedinečná zelená barva, která jistě zaujme. Nenechte se však zmást barvou – chuť je stále jako u klasického českého ležáku.

Historie zeleného piva

Původ zeleného piva je nejasný, ale předpokládá se, že pochází z moravské oblasti České republiky. Pivo bylo poprvé uvařeno v 16. století a byl oblíbeným nápojem mezi farmáři, kteří používali špenát k dobarvování piva.

Na počátku 20. století si pivo získalo oblibu v Praze, kde se prodávalo jako novinka. Od té doby se stal stálicí v mnoha českých hospodách a baví ho místní i turisté.

Jak se zelené pivo vyrábí?

Proces vaření zeleného piva je podobný jako u klasického českého ležáku. Hlavním rozdílem je přidání špenátu do kaše. Špenát se uvaří a rozmixuje na kaši a poté se přidá do kaše spolu se sladovým ječmenem a vodou.

Po dokončení rmutu se mladina přemístí do varného kotle, kde se vaří s chmelem. Pivo je poté ochlazeno, fermentováno a upraveno před tím, než je připraveno k podávání.

Kulturní význam zeleného piva

Zelené pivo se stalo symbolem české kultury a tradice. Často se podává během zvláštních událostí a svátků, jako je den svatého Patrika a Velikonoce. Pivo je oblíbeným nápojem také v letních měsících, kdy zelená barva doplňuje teplé počasí.

Mnoho Čechů je na své zelené pivo hrdé a často se používá k předvedení pivovarnické odbornosti země. Pivo si také získalo mezinárodní uznání a bylo uváděno na pivních festivalech a soutěžích po celém světě.

Kde koupit zelené pivo

Zelené pivo najdete ve většině českých hospod a pivovarů. Online lze koupit Zelené pivo zde.

Je zelené pivo bezpečné k pití?
Ano, zelené pivo je bezpečné pít. Špenát použitý v procesu vaření piva je vařený a pasírovaný, což eliminuje veškeré škodlivé bakterie.

Chutná zelené pivo jako špenát?
Ne, zelené pivo nechutná jako špenát. Špenát se používá pouze k dobarvení piva a neovlivňuje chuť.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.